Umowa NDA – krótka charakterystyka
Umowa o zachowaniu poufności (NDA) to jedna z bardziej standardowych umów zawieranych w branży IT i nowych technologii.
Może funkcjonować jako osobny dokument lub jako część docelowej umowy – w formie klauzuli poufności. W zależności od sytuacji biznesowej umowa NDA może zobowiązać jedną stronę do zachowania poufności lub obie strony – jako umowa wzajemna.
NDA nie jest uregulowana w prawie polskim i strony mogą zgodnie z zasadą swobody umów, kształtować jej postanowienia co do zasady dowolnie.
Zawierana jest np. przed rozpoczęciem współpracy z potencjalnym kontrahentem, pomiędzy firmą IT a jej podwykonawcą czy w trakcie wstępnych rozmów między założycielami innowacyjnej PSA.
Dlaczego warto?
Podstawowym celem umowy NDA jest ochrona informacji technicznych, technologicznych, biznesowych, ekonomicznych, handlowych itd. Zabezpieczenie przed ujawnieniem istotnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa informacji ma niebagatelne znaczenie dla przewagi konkurencyjnej biznesu IT na rynku.
Umowa NDA oprócz zobowiązania do nieujawnienia informacji już na wczesnym etapie współpracy pozwala uporządkować relację biznesową. W sytuacji naruszenia tajemnicy informacji ułatwia dochodzenie roszczeń.
Co powinna zawierać NDA?
- Cel zawarcia umowy – czyli:
- dlaczego informacje są ujawniane drugiej stronie/przez obie strony nawzajem (np. w związku z rozpoczęciem współpracy z podwykonawcą)
- przed jakimi działaniami drugiej strony ma zabezpieczać (np. przed ujawnieniem osobom trzecim)
- Szczegółowe wskazanie, które informacje strony umowy uznają za poufne i sposób ich oznaczania
- Wyłączenia – określenie czego strony nie uznają za informację poufną (np. informacje powszechnie znane, znajdujące się w domenie publicznej)
- Obowiązki i prawa stron/y w stosunku do informacji objętych poufnością
- Czas trwania obowiązku poufności
- Sankcje za naruszenie poufności – kary umowne
Umowa NDA — co grozi za jej naruszenie lub zerwanie?
Podpisywanie umowy NDA jest charakterystyczne dla podmiotów działających w branży IT, aby chronić informacje, jakie nie powinny zostać ujawnione podczas współpracy 2 lub więcej firm. Może ona dotyczyć każdego etapu kooperacji, a więc obejmować dane przekazywane zarówno na początku, jak i w trakcie czy po zakończeniu współpracy (wówczas podaje się w umowie okres, przez który taka klauzula obowiązuje).
W sytuacji, kiedy dane jednak wyciekną, czyli klauzula poufności zostanie naruszona, należy liczyć się z różnymi konsekwencjami — od finansowych po wizerunkowe. To, które z nich będą miały miejsce, zależy m.in. od tego, czy w umowie głównej znalazła się klauzula dająca możliwość rozwiązania współpracy w przypadku wycieku danych. Wówczas warto z niej skorzystać. Możesz też dochodzić wypłaty odszkodowania na kwotę określoną w umowie NDA. Jeżeli sprawa trafi do sądu, druga strona może również wnioskować o obniżenie kary umownej, jeżeli uznaje ją za zbyt wysoką.
Jeśli natomiast stwierdzisz, że wyciek danych spowodował straty o wartości przekraczającej kwotę kary umownej — masz prawo wnioskować w sądzie o wypłatę wyższej sumy pieniędzy. Pamiętaj też o tym, że kary umowne obowiązują jedynie wówczas, kiedy druga strona umowy NDA nie wykonała lub wykonała nieprawidłowo zobowiązania niefinansowe. Jeżeli więc chcesz mieć pewność, że wysokość karnej kwoty w takim dokumencie została oszacowana właściwie i że w przypadku wycieku danych będziesz mógł liczyć na jej wypłatę, skorzystaj z pomocy adwokata specjalizującego się w umowach NDA
Może Cię zainteresować: Umowy it
Stoją przed Tobą nowe wyzwania i szukasz konkretnej odpowiedzi?
Uzupełnij formularz kontaktowy lub napisz do mnie na kontakt@kancelariakansy.pl
Możemy umówić się na rozmowę telefoniczną, wideokonferencję lub spotkanie w biurze w Katowicach, jednak proszę o wcześniejszą wiadomość e-mail.