Umowa B2B – krótka charakterystyka
Umowa B2B – business-to-business, to umowa o świadczenie usług zawierana pomiędzy przedsiębiorstwem potrzebującym określonych usług a podmiotem, który jest w stanie taką usługę świadczyć. Najczęściej jest to jednoosobowa firma prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Jest to dokument regulujący relacje między firmami, które działają na zasadach równorzędności, odmiennie do umowy o pracę. Relacje pomiędzy stronami reguluje kodeks cywilny i wynikająca z niego zasada swobody umów (art. 353¹ k.c.) oraz sama treść umowy. Jest to konfiguracja korzystna dla obu stron: Zamawiający zyskuje niezbędną wiedzę specjalistyczną, a Wykonawca zyskuje autonomię i potencjalnie lepsze zyski finansowe.
Przykładem takie umowy w branży IT jest umowa o świadczenie usług programistycznych B2B, która określa jakiego rodzaju prace lub czynności są wykonywane przez Usługodawcę – developera na rzecz firmy – Usługobiorcy. Zawierana jest najczęściej pomiędzy firmą, która nie ma własnego działu IT lub software house’m a programistą/developerem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.
Istotnym jest, aby umowa B2B nie nosiła znamion umowy o pracę. Dlatego często funkcjonuje jako umowa ramowa na świadczenie usług zawierana na czas nieokreślony. Ich zakres zostaje wówczas określony w specyfikacji lub każdorazowo w zamówieniu. Wynagrodzenie jest wówczas rozliczane metodą time&materials.
Ważną częścią takiej umowy jest kwestia praw autorskich do rozwiązań stworzonych przez developera. Dla Usługobiorcy najkorzystniejszym rozwiązaniem jest przeniesienie praw autorskich.
Co powinna regulować umowa B2B?
- Przedmiot umowy, czyli co będzie świadczył Usługodawca na rzecz Usługobiorcy (np. pisanie kodu źródłowego w oparciu o wytyczne) i na jakich zasadach tj.:
- warunki wykonywania usług
- wymagania techniczne jakie ma spełniać usługa
- terminy wykonania usług
- miejsce świadczenia usług
- sposób dostarczania wyników swojej pracy itd.
Ważne, aby w umowach B2B nie stosować zbyt rygorystycznych postanowień dot. zasad współpracy i sposobu świadczenia usług przez developera. Może to bowiem skutkować fikcyjnym zawarciem umowy B2B tam, gdzie w rzeczywistości mamy do czynienia ze stosunkiem pracy. W umowie tego rodzaju nie można wskazać, że Usługodawca będzie wykonywać pracę pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę. W przeciwnym wypadku, nawet jeśli nazwiemy umowę ‘umowa o świadczenie usług’, strony będzie łączył stosunek pracy.
- Wynagrodzenie programisty – powinno określać:
- sposób wyliczenia wynagrodzenia tj. wskazać czy będzie to stawka godzinowa, ryczałt czy ryczałt miesięczny z limitem godzin
- harmonogram płatności
- formę przekazania wynagrodzenia np. przelew na rachunek bankowy
- ew. określać kary umowne za opóźnienia w realizacji usługi
- Prawa autorskie tj. wskazanie czy zostaną przeniesione majątkowe prawa autorskie do wytworzonych przez developera utworów czy zostanie udzielona licencja do korzystania z nich. Dodatkowo należy określić, kiedy na Usługobiorcę przechodzą prawa autorskie (np. w momencie przekazania oprogramowania lub zapłaty wynagrodzenia za wykonane czynności)
- Zasady poufności – należy precyzyjne określić:
- co jest informacją poufną
- standardy poufności i bezpieczeństwa informacji (np. w jaki sposób zostaną przekazane informacje poufne)
- czas obowiązywania tajemnicy (np. w okresie trwania umowy i po jej zakończeniu przez okres np. 5 lat)
- jakie działania z informacjami poufnymi są zabronione
- kary umowne za naruszenie zakazu (ew. możliwość rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia).
- Zakaz konkurencji – warto precyzyjnie wskazać:
- co rozumiemy przez działalność konkurencyjną
- jaka postać tej działalności jest zabroniona (np. zakaz świadczenia analogicznych usług na rzecz podmiotów działających w tym samym sektorze, co Usługobiorca)
- na jakim terytorium obowiązuje zakaz
- czas trwania zakazu (w trakcie trwania umowy B2B i ile po jej zakończeniu) i ew. możliwość wcześniejszego zwolnienia
- kara umowna za złamanie zakazu
- Czas trwania umowy – określenie czy umowa zostaje zawarta na czas oznaczony bez możliwości wypowiedzenia czy na czas nieoznaczony z okresem wypowiedzenia.
Może Cię zainteresować: Umowa body leasing
Stoją przed Tobą nowe wyzwania i szukasz konkretnej odpowiedzi?
Uzupełnij formularz kontaktowy lub napisz do mnie na kontakt@kancelariakansy.pl
Możemy umówić się na rozmowę telefoniczną, wideokonferencję lub spotkanie w biurze w Katowicach, jednak proszę o wcześniejszą wiadomość e-mail.