Już na etapie tworzenia umowy należy rozważyć cały szereg czynników wpływających w przyszłości na realizację projektu IT. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku adwokat, który przygotowuje dokumenty od zera, a także weryfikuje i analizuje umowy przesłane od kontrahentów, namierzając nieścisłości oraz pomagając je niwelować. Jak dokładnie wygląda współpraca z prawnikiem? Jakie korzyści dla specjalisty z branży IT z niej płyną?
Specjalizacja prawnika i jej znaczenie w przygotowywaniu umów IT
Sektor IT jest niezwykle zróżnicowany i dynamiczny, co sprawia, że prawnicy specjalizujący się w tej dziedzinie zazwyczaj skupiają się na bardzo konkretnych obszarach prawa. Dzięki temu dysponują ugruntowaną wiedzą na temat specyfiki branży, procesów w niej zachodzących, zasad różnych metodyk projektowych czy kompetencji poszczególnych członków zespołów. Zwiększa to sprawność ich działania, a także pozwala na precyzyjne oraz zindywidualizowane tworzenie odpowiednich umów IT.
Taka współpraca umożliwia przedsiębiorcy skoncentrowanie się na własnym rozwoju, eliminując konieczność wielogodzinnego czytania skomplikowanych przepisów. Dodatkowo pozwala na oszczędność czasu oraz energii. Dzięki przejrzystym, zrozumiałym umowom w oczach kontrahentów i współpracowników zyskujemy wizerunek godnego zaufania profesjonalisty. Dobrze skonstruowany kontrakt nie tylko ogranicza ryzyko pojawienia się nieporozumień czy sporów. Skutkuje również tym, że współpraca przebiega sprawniej oraz w lepszej atmosferze.
Pomoc w wyborze metodyki oraz dostosowaniu umowy do potrzeb projektu
Każdy projekt realizowany w sektorze IT wymaga zastosowania odpowiedniej metodyki – dostosowanej do jego charakteru i pozwalającej na osiągnięcie celu biznesowego. Wyróżnia się koncepcje tradycyjne (Waterfall), zwinne (Agile) oraz mieszane. W przypadku korzystania z każdej z nich należy przygotować nieco inny rodzaj umowy, aby zadbać o właściwą ochronę interesów stron zaangażowanych w projekt i powodzenie przedsięwzięcia. Doświadczony adwokat podpowie, jaki wpływ będzie miał wybór danej metodyki w projekcie na obowiązki oraz prawa stron. A co za tym idzie – wskaże jakiego rodzaju umowa lub postanowienia będą dla klienta korzystniejsze pod względem zarówno prawnym, jak i biznesowym.
Tworzenie umowy IT – dlaczego warto zwrócić się do prawnika?
Firmy technologiczne, przedsiębiorstwa typu start-up czy programiści, świadcząc swoje usługi dla innych podmiotów, mierzą się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi kwestii prawnych. Wynika to ze specyfiki branży IT, w której stale powstają nowe rozwiązania, a prawo często się zmienia. Z tego powodu, warto skorzystać ze wsparcia adwokata.
Prawnik specjalizujący się w tworzeniu umów dot. projektów IT dąży do m.in.:
- dopasowania treści umowy do potrzeb klienta i jego działalności,
- znalezienia rozwiązań prawnych, które zabezpieczą interes strony oraz ograniczą ryzyka (np. w zakresie odpowiedzialności),
- zachowania równowagi stron poprzez równomierne rozłożenie ich obowiązków i modyfikację postanowień, które ewidentnie negatywnie kształtują pozycję jednej strony.
Rola adwokata jest równie ważna w kwestii weryfikacji oraz analizy umowy IT, którą otrzymaliśmy od kontrahenta. Warto mieć na uwadze, że gotowa umowa przedstawiona przez kontrahenta może skupiać się na zabezpieczeniu głównie jego interesu. W gestii prawnika jest pomoc w negocjacjach i dodanie nowych, korzystniejszych dla nas postanowień, które ochronią przed pojawieniem się nieporozumień w przyszłości, a także pozwolą na nawiązanie wyrównanej relacji biznesowej.
Etapy przygotowania umowy IT
Jak wygląda współpraca z moją kancelarią w ramach tworzenia umów IT? W uproszczeniu wyróżnić można jej trzy kluczowe etapy.
Ustalenie celów umowy
Dążę do zebrania kompletu informacji – ustalam m.in.:
- jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania w związku z kontraktem,
- jakie są założenia Waszej współpracy,
- czego ma dotyczyć umowa, co ma regulować.
Wycena
Na podstawie uzyskanych informacji przygotowuję indywidualną ofertę. Dzięki temu, znając wszystkie szczegóły dot. wykonania usługi, możesz świadomie podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy ze mną. Po akceptacji oferty zaczynam pracę nad dokumentem.
Realizacja
- Draft – przygotowuję wersję roboczą i przekazuję ją Tobie.
- Twój feedback – sugestie zmian. W razie potrzeby wprowadzam modyfikacje do treści umowy oraz przesyłam ją do akceptacji.
- Finalizacja – przygotowuję i dostarczam Ci ostateczną wersję umowy.
Szczegóły w zakresie procesu tworzenia umów znajdziesz tutaj.
Ostateczny przebieg naszej współpracy jest uzależniony od wielu czynników. Na przykład od tego, czy mam przygotować nową umowę, czy zweryfikować kontrakt przesłany przez drugą stronę. Wszelkie informacje w tym zakresie przekazuję na etapie wyceny.
Rola prawnika w procesie tworzenia umów IT
Jako programista-freelancer często nawiązujesz współpracę B2B z dużymi podmiotami z branży nowych technologii? A może prowadzisz mały start-up, który w realizacji projektów wspomaga się delegowaniem zadań do podwykonawców? Niezależnie od tego, jakiego rodzaju kontrakt masz podpisać – czy to umowę o świadczenie usług programistycznych, NDA, czy jeszcze inną – adwokat może działać jako Twój przewodnik lub jako partner w biznesie. Wszystko zależy od tego, czy dana umowa oraz jej przedmiot są dla Ciebie czymś, z czym masz do czynienia pierwszy raz, czy masz już doświadczenie i raczej nic Cię nie zaskoczy.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w przygotowywaniu umowy dot. Twojego projektu IT – zapraszam do współpracy! Świadczę usługi dla szerokiego zakresu Klientów z branży nowych technologii, m.in. tworząc oraz opiniując umowy o świadczenie usług programistycznych B2B, body leasing, umowy na wdrożenie, NDA i nie tylko. W przypadku pytań – zachęcam do kontaktu!
Źródło zdjęcia: cottonbro studio