Narzędzia AI, które wykorzystujesz na co dzień w swojej pracy mają Ci pomóc usprawnić proces tworzenia kodu zamiast być przyczyną problemów w przyszłości. Dlatego zwróć uwagę na to w jaki sposób z nich korzystasz.
Sytuacja nr 1
Wpisujesz prompt, uzyskujesz output w postaci gotowego kodu i na tym kończy się Twój twórczy wkład.
Sytuacja nr 2
Wpisujesz prompt i uzyskujesz output w postaci gotowego kodu.
Nie poprzestajesz na tym:
- robisz AI’owi code review, każesz coś zmienić i udoskonalić
- modyfikujesz kod przy użyciu narzędzia lub samodzielnie
- robisz z AI burzę mózgów w temacie rozwiązania danego problemu
- decydujesz czy i w jakim stopniu skorzystasz z zaproponowanego przez AI kodu
Co różni te dwie sytuacje?
Ilość Twojego twórczego wkładu w stosunku do wkładu AI w procesie tworzenia kodu.
Jakie ma to znaczenie?
Od sumy Twoich twórczych działań, ich istotności oraz proporcji (w stosunku do „decyzji” AI) zależy to:
- czy przysługują Ci prawa autorskie do stworzonego kodu, czy nie
- czy będzie możliwe przeniesienie na klienta praw autorskich do stworzonego kodu lub udzielenie mu licencji na korzystanie z niego
- czy będziesz mógł/mogła skorzystać z ulg podatkowych – IP Box; rozliczenia 50% kosztów
TIP na koniec:
Dokumentowanie czynności podejmowanych z wykorzystaniem narzędzi GenAI jest w tym wypadku bardzo ważne. W razie wątpliwości podczas ew. kontroli pozwoli to wykazać faktyczną ilość twórczego wkładu człowieka w stosunku do wkładu narzędzia AI.
Dużo zależy też od tego co konkretnie robimy na kodzie, czy tworzymy od nowa czy np. pomagamy sobie i robimy przy pomocy AI code review. W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest dokumentowanie nawet całego procesu promptowania (nie tylko pierwszego prompta i outputu).
Za każdym razem warto prześledzić i zweryfikować proces tworzenia kodu i zakres korzystania z narzędzi AI również pod kątem prawnym. Pozwoli Ci to uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.
Źródło zdjęcia: Desola Lanre-Ologun
Teksty umieszczone na Linkedin lub mojej stronie internetowej mają charakter wyłącznie edukacyjny. Proszę nie traktuj ich jako porady prawnej w konkretnej sprawie. Sposób stosowania przepisów może się znacznie różnić w zależności od danej sytuacji. Informacje zawarte w artykułach nie dotyczą konkretnej sprawy a każdy stan faktyczny wymaga odrębnej analizy prawnej.