Macie pomysł, środki, know how oraz zapał i dobre relacje? Może się wydawać, że poświęcenie dodatkowego czasu na stworzenie umowy na początku współpracy, gdy wszystko się układa nie ma większego sensu. Przecież i tak ostatecznie projekt będzie funkcjonował a formalnościami zajmiecie się przy rejestracji spółki. Ale czy na pewno?
Aby zadbać o powodzenie projektu warto już na wczesnym etapie spisać jak będzie wyglądać Wasza współpraca. Służy temu właśnie umowa założycielska. Founders’ Agreement jest niczym innym jak efektem Waszych rozmów i podsumowaniem założeń biznesowych, jeszcze przed formalizacją współpracy.
Czy warto pokusić się o Founders Agreement? A może dlaczego warto?
Konkret na start
Umowa założycielska pozwoli Wam już na początku ustalić najważniejsze kwestie takie jak:
- cele przedsięwzięcia
- założenia biznesowe
- relacje pomiędzy Wami
- sposób zarządzania i strukturę podmiotu
- kwestie finansowe
Jeżeli już na tym etapie pojawią się między Wami różnice macie szansę:
- wypracować rozwiązanie, które będzie wszystkim pasować
- zmodyfikować założenia i plany
- rozejść się zanim zainwestujecie w projekt sporo czasu, pieniędzy i energii
Uproszczenie formalizacji współpracy
Jeśli umowa założycielska będzie odpowiednio szczegółowa, jej elementy będziecie mogli przenieść bezpośrednio do umowy spółki. Takie podejście pozwoli Wam przyspieszyć proces formalizacji współpracy.
Negocjacje pomiędzy założycielami i ustalenie pewnych kwestii już na początku pozwala nie tylko ustalić Waszą wspólną wizję. Dzięki temu łatwiej jest zaplanować dalsze działania. Dodatkowo wiecie co i jak będziecie robić w dłuższej perspektywie czasu.
Poufność
Zaletą umowy założycieli jest to, że nie jest umową spółki i nie podlega rejestracji w rejestrze przedsiębiorców KRS. Dlatego określone w niej kwestie nie będą dostępne dla osób trzecich.
Dzięki temu macie pełną swobodę w regulowaniu zasad współpracy w zakresie np. podejmowania przez Was decyzji, sposobów komunikacji czy procesu wykluczenia pojedynczego założyciela. Umowa założycielska może mieć charakter ogólny albo bardziej szczegółowy.
Exit plan
Początkowy etap przedsięwzięcia to dobry moment na określenie każdego aspektu współpracy, również jej ewentualnego zakończenia.
Founders’ Agreement pozwala doprecyzować tzw. plan wyjścia (ang. exit plan) ze spółki czy wycofania się poszczególnych założycieli z przedsięwzięcia, jeszcze PRZED zawarciem umowy spółki.
Jest to kwestia niezwykle istotna, ponieważ jeśli nie zostanie wcześniej uregulowana, może powodować wiele problemów w praktyce.
Komunikacja plus czas
Komunikacja w biznesie jest niezwykle istotna. Jeżeli macie razem współpracować przez najbliższe lata, warto abyście już na wstępnym etapie ustalili czego oczekujecie, jakie są Wasze założenia oraz jak widzicie dalszą działalność. Dzięki temu oszczędzicie sobie rozczarowań i stresu na późniejszym etapie.
Rozmowy te mogą wpłynąć na relacje prywatne między Wami. Patrząc jednak z perspektywy możliwych komplikacji w przyszłości, ustalenie na piśmie jak ma wyglądać Wasza współpraca przyniesie więcej korzyści niż strat i pozwala uchronić przed ewentualnymi problemami.
Źródło zdjęcia: RDNE Stock project
Teksty umieszczone na Linkedin lub mojej stronie internetowej mają charakter wyłącznie edukacyjny. Proszę nie traktuj ich jako porady prawnej w konkretnej sprawie. Sposób stosowania przepisów może się znacznie różnić w zależności od danej sytuacji. Informacje zawarte w artykułach nie dotyczą konkretnej sprawy a każdy stan faktyczny wymaga odrębnej analizy prawnej.