„Kocham grę Tetris Attack i właśnie tworzę jej remake’a ale z nowymi trybami itd. Nie sądzę, aby to był duży problem, ponieważ gra jest bardzo stara i pomyślałem, że Nintendo ją porzuciło.” Ale czy na pewno?
Taki wpis znalazłam niedawno na Reddicie.
Tak naprawdę nie ma znaczenia to, że gra jest z 1995 roku albo starsza. Dodatkowo w przypadku Nintendo przyjmowanie, że przypadkiem „zapomnieli” o swojej grze, jest zwyczajnie błędne. Japoński twórca stale obserwuje rynek i bardzo chętnie wytacza kolejne pozwy.
Najnowszy przykład?
Nintendo pozwało Pocketpair – twórcę popularnej gry Palworld wydanej w styczniu br. Razem ze spółką zależną The Pokémon Co. złożyli pozew do Sądu Okręgowego w Tokio we wrześniu.
Nintendo domaga się odszkodowania za szkody wyrządzone firmie. Tym razem nie chodzi o prawa autorskie, mimo że postacie w grze nawiązują Pokemonów. Gra Palworld ma rzekomo naruszać prawa patentowych twórców popularnej franczyzy. Chodzi o rzut pokeballem. Nintendo opatentowało w grach ten sposób łapania Pokemonów.
Zatem jak uniknąć prawnych problemów tworząc remake gry?
Odpowiedź zależy od tego co chcesz stworzyć.
- Jeśli gra będzie posiadać własne cechy, które ją określają a inspiracja oryginałem będzie tak mała, że tylko najbardziej wnikliwi gracze dostrzegą nawiązania do oryginalnej produkcji – wówczas zgoda twórcy nie jest potrzebna.
- Jeżeli jednak tworzysz remake czyli np.:
- przenosisz daną grę na nowy silnik,
- udoskonalasz szatę graficzną,
- poprawiasz bugi,
- rozszerzasz fabułę,
- dodajesz nowe mechaniki
– musisz mieć zgodę twórcy.
Jest ona niezbędna, gdy Twoja gra zawiera unikatowe (twórcze) elementy oryginału, a co za tym idzie wiernie (mniej lub bardziej) zachowuje podobieństwo do znanego IP.
Najczęściej zgoda taka będzie udzielona w formie licencji, która określa warunki eksploatacji oryginału i możliwe modyfikacje.
Naruszenie praw autorskich, patentów czy znaków towarowych jest kosztowne. Zwłaszcza jeżeli jest to duży podmiot, który dysponuje odpowiednimi zasobami – tak jak Nintendo. Dlatego dobrze jest zabezpieczyć siebie, aby uniknąć problemów w przyszłości.
Źródło zdjęcia: Desola Lanre-Ologun
Teksty umieszczone na Linkedin lub mojej stronie internetowej mają charakter wyłącznie edukacyjny. Proszę nie traktuj ich jako porady prawnej w konkretnej sprawie. Sposób stosowania przepisów może się znacznie różnić w zależności od danej sytuacji. Informacje zawarte w artykułach nie dotyczą konkretnej sprawy a każdy stan faktyczny wymaga odrębnej analizy prawnej.