Jakiś czas temu robiłam analizę dot. tego czy tworzone przez klienta treści przy pomocy GenAI są utworami. Przy okazji zagłębiłam się w temat grafiki „Théâtre D’opéra Spatial”. Jest to ciekawy przykład tego jak może zostać oceniona praca przygotowana z użyciem narzędzi GenAI. A jej finał może okazać się precedensem, który będzie kształtował sytuację wielu twórców.
W skrócie:
Grafika ta została wygenerowana przy pomocy Midjourney przez Jasona Allena, który wygrał z nią „2022 Colorado State Fair’s annual fine art competition”. Następnie złożył wniosek o rejestrację grafiki jako utworu do US Copyright Office.
Wynika to z faktu, że w USA, aby uzyskać prawa autorskie konieczny jest wpis do rejestru. W Polsce prawa te nabywa się automatycznie, z momentem stworzenia nowego utworu.
Urząd dwukrotnie odrzucił wniosek i odmówił rejestracji.
Mimo, że Allen do wygenerowania grafiki zmieniał prompt min. 624 razy co wg niego stanowiło jego twórczy wkład. Treść promptu zawierała np.:
- ogólny opis docelowej grafiki
- gatunek i kategorię grafiki,
- ton dzieła, użycie kolorów, kompozycję, styl
Potem użył do poprawek trzech narzędzi: Adobe Photoshop, Photoshopa i Gigapixel AI.
Wg US Copyright Office to za mało, aby Allen mógł zostać uznany za autora grafiki.
Dlaczego?
Ostateczny wygląd wygenerowanej grafiki pozostawał poza kontrolą Allena.
USCO tłumaczył swoją decyzję w ten sposób:
- to jak ostatecznie wyglądała grafika zależało od Midjourney – a konkretniej od danych na których był trenowany
- prompty nie są dla Midjourney instrukcjami, które przekładają się na stworzenie określonej formy wyrazu
- mimo wprowadzenia promptu to GenAI wykonuje twórcze działania (użytkownik nie ma nie wpływu)
- poprawki wprowadzone przy pomocy Adobe były kosmetyczne i nie są działaniami twórczymi
W październiku 2024r. Allen złożył pozew do federalnego sądu w Kolorado o zmianę decyzji USCO. Wg niego grafika była wyrazem jego kreatywności i zasługuje na ochronę praw autorskich.
Zobaczymy jak do sprawy odniesie się sąd.
Czy 624 iteracje wystarczą czy nie?
To dużo czy mało?
GenAI jako narzędzie pomocnicze czy „(nie)twórca (nie)utworów”?
Jeżeli potrzebujesz prawnego wsparcia w kwestiach dot. treści wygenerowanych przez AI [generatywnej sztucznej inteligencji] skontaktuj się ze mną! Na co dzień zajmuję się tego typu sprawami i chętnie Ci pomogę.
Źródło zdjęcia: geralt
Teksty umieszczone na Linkedin lub mojej stronie internetowej mają charakter wyłącznie edukacyjny. Proszę nie traktuj ich jako porady prawnej w konkretnej sprawie. Sposób stosowania przepisów może się znacznie różnić w zależności od danej sytuacji. Informacje zawarte w artykułach nie dotyczą konkretnej sprawy a każdy stan faktyczny wymaga odrębnej analizy prawnej.